X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
בודפשט
מסלולי טיול בבודפשטנקודות עיין בבודפשטטיפים והמלצות לבודפשטמלון מומלץ בבודפשטאטרקציות בבודפשטבודפשט עם ילדיםהשכרת רכב בבודפשטקניות בבודפשטשאטלים בבודפשטטיסה זולה לבודפשט
 

מסלול מרתק בסמטאות הרובע היהודי של בודפשט

הרובע היהודי של בודפשט - The Jewish Quarter in Budapest

סיור ברובע היהודי של בודפשט הוא מסלול שאסור לפספס. מומלץ לשריין 3-5 שעות לסיור ברובע היהודי שבמהלכן תוכלו להתרשם מההיסטוריה המפוארת של יהדות הונגריה, לבקר בבית הכנסת הגדול, לראות את המבנים ששימשו ועדיין משמשים את חברי הקהילה, באנדרטאות לזכר היהודים שנספו בשואה וכן לטעום מטעמים מהמטבח היהודי הונגרי במסעדות הכשרות.

סמטאות הרובע היהודי של בודפשט
סמטאות הרובע היהודי של בודפשט

הרובע היהודי - שילוב של היסטוריה והתחדשות

ברוב ערי הבירה האירופאיות ישנו רובע יהודי, אך הרובע היהודי של בודפשט הוא מהרובעים המתחדשים ביותר. טיול ברובע היהודי של בודפשט מתחיל בשיטוט רגלי בין מבנים עתיקים ורבי משמעות ובראשם בית הכנסת הגדול וממשיך בחנויות חדשות ובתי קפה תוססים בהם נהנים הצעירים לשבת ללא קשר ליהדותם.

ברובע היהודי של בודפשט שוררת אוירה מיוחדת שמקבלת את ההשראה מהסמטאות הציוריות, המבנים העתיקים בשילוב מסעדות, חנויות ומקומות בילוי מיוחדים וחדשים.

השילוב המעניין הזה הופך את הרובע השביעי - הרובע היהודי של בודפשט, לאזור בילוי וטיול אטרקטיבי במיוחד, על אחת כמה וכמה ליהודים וישראלים.

סיור מודרך ברובע היהודי של בודפשט >>

יהדות הונגריה - מקהילות היהודים התוססות באירופה

החיים השוקקים שברובע היהודי היום הם רמז לחיים השוקקים של יהדות הונגריה לאורך השנים. יהדות הונגריה היא מהקהילות היהודיות הוותיקות בעולם.

באזור הרובע היהודי של בודפשט נמצאו ממצאים כי כבר מתקופת הרומאים היתה קיימת קהילה יהודית בהונגריה. תחת השלטון האוסטרו הונגרי התפתחה הקהילה היהודית, גדלה בשל הגירה לאזור ממדינות שכנות, שגשגה ואף קיבלה שוויון זכויות אזרחי במסגרת חוקי האמנציפציה במאה ה- 19.

כל הטוב הזה נקטע לאחר מלחמת העולם הראשונה כאשר הונגריה חברה בהדרגה לשלטון הנאצי. נקודת השפל הבולטת היא כמובן במלחמת העולם השניה בה עברו יהודי הונגריה שואה אשר השמידה את רובם- מעל חצי מיליון יהודים ממוצא הונגרי נרצחו בשואה.

עם זאת, נותרה קהילה של כמאה אלף איש ומספר זה של יהודים קיים גם היום. העובדה כי בבודפשט ישנו רובע יהודי משגשג מהווה הוכחה ניצחת לכך שהקהילה היהודית שרדה וממשיכה קדימה.

קומפלקס של בתי כנסת

המוסד היהודי הבולט ביותר ברובע היהודי הוא בית הכנסת הגדול. אין יהודי המגיע לבודפשט ופוסח עליו. זהו מבנה גדול ובולט השונה מבתי הכנסת הסטנדרטיים שהם בעלי מבנה קטן ופשוט.

בית הכנסת הגדול של בודפשט נחשב לבית הכנסת השני בגודלו בעולם. מראהו נראה כשילוב בין כנסיה למסגד ובנוי בשילוב בין בסגנון בניה גותי ואיסלאמי. החלונות המקושתים או חלון עגול שצורתו כפרח מזכירים כנסיה ואילו הצריחים עם הגג הכיפתי מזכירים מבנה של מסגד.

פנים מבנה בית הכנסת הגדול מעוטר. על רצפתו אריחי פסיפס צבעוניים ונברשות משתלשלות מתקרתו. מלבד בית הכנסת עצמו כולל המבנה גם מוזיאון ובו אוסף פריטי דת ופריטים המתעדים את שואת יהודי הונגריה.

מחוץ למבנה נמצאת אנדרטה מצמררת לזכר יהודי הקהילה שנספו בשואה. צורתה כשל ערבה בוכיה ושפופה בעלת עלי זהב, כאשר על כל עלה חרוט שם. מלבד בית הכנסת הגדול והבולט פזורים ברחבי הרובע בתי כנסת נוספים.

ברחוב דוב 35 עומד בית כנסת בעל יופי רב. התקרה המצויירת, השעון בעל הספרות היהודיות, והשיפוץ שעבר בית הכנסת לאחרונה הופכים אותו לאחד היפים בהונגריה ובאירופה.

בית כנסת נוסף, בית כנסת רומבאך הנמצא ברחוב רומבאך 11 נבנה ב- 1872 בולט בחזיתו הורודה-צהובה ובסגנון הבניה הייחודי שלו.

ברחוב קזינצי נמצא בית הכנסת האורתודוקסי הגדול בסמוך לרחוב דוב 35.

זיכרון ליהודים רבים ולחסיד אומות עולם אחד

ברובע היהודי ניתן למצוא אנדרטאות לזכרם של היהודים שנספו, אך גם לזכרו של אדם נדיר שעשה ככל שביכולתו בכדי להצילם. האנדרטה לזכרו של אותו חסיד אומות עולם, קארל לוץ, נמצאת לצידו של בית הכנסת רומבאך.

צורת האנדרטה היא כשל מלאך המתכופף לצידו של בניין בכדי להציל אדם שנפל מטה. קארל לוץ, חסיד אומות עולם ממוצא שוויצרי, עזר בהנפקת דרכונים ליהודים רבים על מנת להבריחם למקום מבטחים.

אנדרטה מפורסמת לזכרם של היהודים הנספים היא כאמור הערבה הבוכיה. אנדרטה נוספת הנמצאת מחוץ לגבולות הרובע היהודי- על גדות הדנובה סמוך לבניין הפרלמנט היא אוסף נעליים אמיתיות של יהודים שצופו ברונזה.

יהודים רבים הוטבעו במי הדנובה כשהם קשורים זה לזה ונופלים למים בשרשרת לאחר שהראשון נורה ומושך את כולם אחריו. זוהי עוד עדות מצמררת לאכזריות כלפי היהודים באותה תקופה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך